Pizza da benim vazgeçilmezlerim listesinde yer alıyor. Çocukluğumdan beri pizzaya bayılırım. Her gün 1 öğün pizza ye deseler bayıla bayıla kabul edebilirim. Ancak çok yoğun hamur içeren bir gıda olduğundan, uzak durulması gerekenler listesinde ilk beşe giriyor.

Pizzasızlığın canıma tak ettiği bir dönemde biraz araştırma yaptım ve 2 harika fikir ile karşılaştım. Karnabahar ve patatesin bu kadar işe yarayabileceğini asla tahmin etmezdim. Kesinlikle ikisini de denemenizi öneririm. Sonra damak zevkinize göre seçtiğinizle devam edersiniz.

Elbette arada bir ve kararında yemeniz gerektiğinin altını çizmek isterim.

Ölçü tamamen sizin ne büyüklükte yapmak istediğinize kalmış. Bunu keyifli bir aktivite olarak düşünün ve hayal gücünüze bırakın.

Patatesli Pizza

Patatesli: Patates, hamur kullanmadan pizza yapmanın yollarından biri ve belki de en doyurucu olanı! Bunun için yapmak istediğiniz pizza miktarına uygun sayıda patatesi iyice haşlayın. Sonra haşlanmış patatesleri soyun ve bir kapta iyice ezin, mümkün olduğunca pütürleri kalmasın.

Ezdiğiniz patateslerin üzerini bir kapakla kapatıp, yaklaşık yarım saat kadar buzdolabında bekletin. Böylece patatesin kıvam kazanmasını sağlamış olursunuz.

Hazırladığınız patates püresini bir kaba yayın. Ben tabanın daha kıvamlı olması için hem biraz pürenin içine, hem de üzerine rendelenmiş bolca kaşar koyuyorum. Böylece pizza daha iyi tutuyor. Bir de malzemeleri üzerine yaymadan önce, domates sosu olarak ketçap sıkıyorum.

Sonra da hazır tabanın üzerine, istediğiniz malzemeleri ekleyin. İşte bu bölüm tamamen keyfinize kalmış. Pizza malzemesi olarak; salam, sosis, sucuk, kırmızı biber, yeşil biber, ton balığı, soğan, kurutulmuş et, kaşar peyniri, patlıcan, enginar, tavuk, deniz ürünleri, mantar, mısır veya zeytin kullanabilirsiniz.

Fırınınızın gücüne göre, 180 – 200 derecede ısıtılmış fırında yaklaşık 10 dakika pişirin. Üstteki malzemeler güzelce pişsin.

İşte pizzanız hazır.

Karnabaharlı Pizza

Karnabaharlı: Hamur kullanmadan yapılabilecek pizzalardan bir diğeri de karnabaharlı pizza. Bunun için yine pizza miktarına göre yarım ya da tam karnabaharı küçük parçalara ayırarak tencereye alın ve üzerine su ekleyin. Karnabaharları zaman zaman kontrol ederek haşlayın ancak çok fazla yumuşamadan ocaktan almanız gerekiyor.

Karnabaharları haşladıktan sonra blender’la veya bir çatal yardımı ile iyice ezin. Tamamen ezilmiş karnabaharları temiz bir beze koyarak suyunu sıkın. Suyu alınmış karnabahar püresini bir kaba yayın ve keyfinize göre biraz tuz ve baharat ekleyin.

Sonra, aynı patateste yaptığınız gibi püreyi bir kaba yayın. Ben karnabaharlı pizzada da, tabanın daha kıvamlı olması için hem biraz pürenin içine, hem de üzerine rendelenmiş bolca kaşar koyuyorum. Böylece pizza daha iyi tutuyor.

Hazır tabanın üzerine, istediğiniz malzemeleri ekleyin. Ben genellikle bol peynir, mantar, zeytin ve mısır ekliyorum. Ama siz ne isterseniz onu ekleyebilirsiniz.

Fırınınızın gücüne göre, 180 -200 derecede ısıtılmış fırında yaklaşık 10 dakika pişirin. Üstteki malzemeler güzelce pişsin.